A nyirokelvezetés a nyirokrendszer hatékony és kíméletes terápiája. Csökkenti a duzzanatot, hozzájárul a nyirokrendszer megfelelő működéséhez, eltávolítja az anyagcseréből a káros anyagokat, javítja a vérkeringést, oxigénnel látja el a szöveteket, tápanyagokkal látja el. Regeneráló, méregtelenítő és relaxáló hatása van. A nyirokelvezetés elve, hogy mechanikusan stimulálja és támogassa a felgyülemlett folyadék- és bomlástermékek eltávolítását.
A nyirokmasszázst eredetileg a nyirokrendszeri rendellenességekkel kapcsolatos egészségügyi problémák kezelési módszereként hozták létre. Mivel az elégtelen nyirokáramlás a bőr megjelenését is befolyásolja, nem csoda, hogy a narancsbőr vagy a narancsbőr csökkentésére is használják. Nézzük meg közelebbről a nyirokmasszázs lehetséges hatásait – pozitív és negatív egyaránt.
Mire használható a nyirokelvezetés?
A mozgáshiány és a helytelen táplálkozás hatására lelassul a nyirok, és sok káros anyag halmozódik fel az emberi szervezetben. Ez negatív hatással van a szervezetre, és különféle duzzanatokat, fáradt és nehéz lábak érzését és egyéb kellemetlenségeket okoz. A nyirokelvezetésnek köszönhetően a káros anyagok, méreganyagok, sók, elhalt sejtek kimosódnak a szervezetből.
A nyirokelvezetés hatásai széleskörűek. Pozitív hatással van:
- trombózis
- visszér
- különböző típusú duzzanat
- bőrbetegségek (ekcéma, akne)
- ütések
- szklerózis
- fejfájás és migrén
- elhízottság
- ízületi betegség (arthrosis)
- székrekedés
- legyengült immunitás
- ízületi gyulladás (nap)
- műtét vagy sérülés utáni hegek
- méregtelenítés és a szervezet regenerációja
A nyirokelvezetést kozmetikai eljárásoknál is alkalmazzák, mint például a bőr öregedésének lassítása, alakformálás, zsírleszívás vagy arcplasztika után. Megelőzésként is alkalmas, ha a családban előfordult narancsbőr vagy visszér.
A nyirokelvezetést leggyakrabban alkalmazzák:
- egyes egészségügyi problémák (pl. nyiroködéma, lipödéma, reumás betegségek, krónikus vénás elégtelenség, fibromyalgia és mások) kezelésének támogatásaként
- betegségek és sérülések utáni rehabilitáció részeként (pl. műtét utáni hegek, ízületi műtétek után, mélyvénás gyulladásos műtét előtt és után)
- a kozmetikai és esztétikai orvoslás eszközeként (különösen a narancsbőr csökkentésében és a bőr általános megjelenésének, fiatalodásának elősegítésében, zsírleszívás után, pattanások és ráncok ellen)
- sportolók fizikoterápiájában, wellnessében és a fizikailag megterhelt mozgási apparátus gondozásában (pl. extrém terhelés és teljesítmény után vagy a jobb szöveti regeneráció érdekében).
Amikor a nyirokelvezetés nem javasolt:
- betegség idején (pl. megfázás és influenza),
- terhesség alatt (különösen az első trimeszterben és magas kockázatú terhességek esetén),
- krónikus és hosszú távú betegségekben, amikor a beteg állapota súlyosbodhat vagy szövődményeket okozhat (pl. asztma, hörghurut, allergia, magas vérnyomás, fokozott pajzsmirigyműködés, szív-, tüdő-, máj- és vesebetegségek, onkológiai betegségek akut fázis, epilepszia, neuropátia, akut phlebitis és mások),
- higiéniai okokból (pl. nyílt és rosszul gyógyuló sebek).